- Menu przedmiotowe
- Zimowe utrzymanie dróg powiatowych w sezonie 2024/2025
Zimowe utrzymanie dróg powiatowych w sezonie 2022/2023
Zimowe utrzymanie dróg powiatowych w sezonie 2022/2023 realizowane jest w III standardzie.
Opis standardu III zimowego utrzymania dróg powiatowych:
Odśnieżanie: jezdnia odśnieżona na całej szerokości. Dopuszczalne jest (po ustaniu opadów śniegu): występowanie luźnego śniegu, zasp i języków śniegowych przez 6 godz. oraz występowanie cienkiej warstwy zajeżdżonego śniegu. Mogą wystąpić utrudnienia dla samochodów osobowych.
Zwalczanie śliskości zimowej: posypywanie jezdni mieszaniną piaskowo – solną i solą (wyłącznie na wezwanie Zamawiającego) w następujących miejscach: na skrzyżowaniach z drogami, skrzyżowaniach z koleją, odcinakach o pochyleniu > 4%, przystankach autobusowych, zgodnie z mapą zimowego utrzymania dróg w sezonie 2022/2023, oraz awaryjnie na odcinkach wyznaczanych przez przedstawiciela Zamawiającego (wezwanie specjalne). Do powierzchni dotyczących usuwania śliskości nie wlicza się poboczy umocnionych. W przypadku zaistnienia innych zjawisk czas ich likwidacji jest następujący: gołoledź, szron, szadź – 5 godz.; śliskość pośniegowa – 6 godz., lodowica – 5 godz.
Określenia podstawowe:
Śnieg luźny – nieusunięty lub pozostały na nawierzchni po przejściu pługów śnieg, który nie został zagęszczony pod wpływem ruchu kołowego.
Śnieg zajeżdżony – nieusunięty lub pozostały na nawierzchni po przejściu pługów śnieg, który został zagęszczony, ale nie stał się zlodowaciały.
Gołoledź – cienka warstwa lodu grubości do 1 mm powstała na skutek opadu na nawierzchnię o temperaturze ujemnej, mgły roszącej, mżawki lub deszczu.
Szron – osad lodu, na ogół o wyglądzie krystalicznym, przybierający kształt lasek, igiełek itp., tworzący się w procesie bezpośredniej kondensacji pary wodnej z powietrza przy temperaturze poniżej 0°C.
Szadź – osad atmosferyczny utworzony z ziarenek lodu rozdzielonych pęcherzykami powietrza, powstający z nagłego zamarzania przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury), gdy temperatura wyziębionych powierzchni jest niższa lub nieznacznie wyższa od 0°C.
Śliskość pośniegowa – rodzaj śliskości zimowej, powstającej w wyniku zalegania na jezdni przymarzniętej do nawierzchni pozostałości nie usuniętego ubitego śniegu, pokrywającego ją całkowicie lub częściowo warstewką o grubości kilku milimetrów.
Lodowica – warstwa lodu o grubości do kilku centymetrów, powstała z zamarzniętej, nie usuniętej z nawierzchni wody, pochodzącej ze stopnienia śniegu, lodu lub opadu deszczu.
W sezonie 2022/2023 PZD w Świeciu ustanowił koordynatora zimowego utrzymania dróg.
Koordynator jest osobą upoważnioną do pełnienia dyżurów i prowadzenia akcji zimowego utrzymania dróg powiatowych i chodników całodobowo – w dni wolne od pracy (soboty, niedziele i święta) oraz w pozostałe dni tygodnia. W zależności od warunków pogodowych oraz bieżącego zapotrzebowania koordynator decydować będzie o ilości i miejscu użycia sprzętu do zimowego utrzymania dróg.
Koordynator zimowego utrzymania dróg powiatowych: tel. 530 965 138
Załącznik nr 11 do SWZ – Mapa zimowego utrzymania dróg powiatowych.pdf (13,07MB)